Ohjelmamme vko 47


Ihastjärven koulukylä,  Ihastjärventie 170 50970 Mikkeli,  blogi: www.ihastjarvi.fi/koulu, rehtori Jaana Strandman 044-7945504, neuvottelukunnan puh.johtaja Harri Myyryläinen 0400853023, kyläyhdistyksen puh.johtaja Heikki Haponen 0445426648

esikoululaiset – 2lk Anne 044-3310754 / anne.purhonen@edu.mikkeli.fi Hannele 040-5733505 / hannele.hokkanen@edu.mikkeli.fi

Hei pienten kotiväki!
Alkavalla viikolla elämme normaalia kouluarkea ja ryhdymme harjoittelemaan joulujuhlaesityksiä. Yllissä jatkamme tutustumista ihmiskehoon, viikon aiheena on erityisesti aivot ja ruuansulatus. Uskonnossa pohdimme pelkäämistä. Matematiikassa ykkösillä ja kakkosilla on torstaina 22.11. matematiikan testi. Äidinkielessä on perjantaina jaettu lukudiplomit 1-2-luokkalaisille. Niitä tehdään aina toukokuulle saakka. Kuvataiteessa ja käsityössä siirrymme hiljalleen jouluaiheisiin töihin ja askarteluihin. Liikunnassa jatkamme palloilulla tutustumalla käsipalloon. Huomioikaa myös, että maanantain liikunta ja perjantain viimeinen äidinkielen tunti ovat vaihtaneet paikkoja lukujärjestyksessä. Perjantaisin liikuntaa opettaa Tommi Vitikainen.
Muuta:
– Hannele on koulutuksessa keskiviikkona 21.11. sijaisena Tiina Huttunen.
– Ryhmämme jahtaa edelleen tuikkuja, eli 31.1.2013 saakka tuikunkuoria voi kerätä pusseihin ja tuoda Annelle tai Hannelelle kouluun. Nyt kaikki kummit, kaimat ja mummit mukaan jahtiin ja keräämään talteen kaikkien poltettujen tuikkujen alumiinikuoret!

Terveisin Anne ja Hannele

3-4lk Stiina Pentti, 045 806 2640 / stiina.pentti@edu.mikkeli.fi

Hei kotiväki

Ensi viikolla toimimme koululla seuraavien aiheiden parissa. Yllissä kertaamme kartta- ja maastonmuotojaksoa. Matematiikassa 3lk jatkaa kertolaskujen ja 4lk jakolaskujen parissa. Äidinkielessä tutustumme adjektiiveihin. Kuvataiteessa lähdemme työstämään koulun joulukalenteria. Musiikissa harjoittelemme itsenäisyyspäiväjuhlan lauluja. Uskonnossa aiheena on Joosefin kohtalo. Liikunnassa palloilujakso jatkuu käsipallon merkeissä.

Jokaiselle liikuntatunnille on varattava erilliset liikuntavaatteet sekä pyyhe.

Tiistaina 20.11. on molemmilla luokilla englannin sanakoe. 3lk harjoittelee kpl 4 sanoja ja 4lk harjoittelee kpl 5 sanastoa.

Terveisin, Stiina

5-6lk Jaana Strandman, 0447945504 / jaana.strandman@mikkeli.fi

5-6lk pelasi taitavasti luokkalätkäturnauksessa. Hienoa!!! 5-luokalla on matematiikan koe torstaina 22.11. Biologiassa jatkamme Euroopan käsittelyä. Esitelmien tulee olla valmiita tällä viikolla muille opetettavaksi. Historiassa etenemme Kreikkaan. Äidinkielessä lähdemme perehtymään sijamuotoihin. Matematiikassa harjoittelemme 6lk suurennoksia ja mittakaavoja. Liikunnassa sisäpalloilua perjantaisin Tommin ohjauksessa.

Viestit:

Su 18.11. klo 15 Konsertti (pianisti Pauliina Turunen ja viulisti Lauri Lehto) liput 5e. Järjestäjänä Kyläyhdistys. Kaikki tervetuloa konserttiin!

* Leilan tuoretori 23.11.2012, myös muita kylän tuotteita myynnissä koulumme aulassa.

* *Jenny Hämäläinen tulee ajalle 19.11.2012-11.1.2013 koulullemme Lähihoitaja-opintoihin liittyvälle työssäoppimisjaksolle. Toivotamme Jennyn tervetulleeksi! Jenny työskentelee pääasiassa luokassa 0-2 Hannelen ohjauksessa.

* Ti 20.11. Lapsen oikeuksien päivä

* Ria Koponen (neuvottelukunnan sihteeri) on aktiivisesti järjestellyt myyjäisiä Kenkäveroon. Toivomme, että otatte yhteyttä Riiaan (0404136111) tai kommentoitte blogiin. Nyt tarvitaan kaikkien apua toimintarahastomme kartuttamiseksi, jotta saadaan aikaan keväällä mukava yhteinen kevätretki ja monta muuta yhteistä toimintaa yhteiseksi hyväksi!

* Kylä koulussa koulu kylässä –hanke on pyörähtänyt käyntiin ja hankkeen aikana kehitellään koulumme tiloihin ja toimintaan poikkihallinollisia toimintoja, joilla on taloudellista vaikutusta. Samoin kehittelemme toimintoja vauvasta vaariin. Tulkaa rohkeasti mukaan kaikkiin tapahtumiin, mitä koulukylässämme järjestetään! Hankkeen projektipäällikkö on Pia Tuunanen ja projektissa mukana myös Jaana yhden työpäivän verran /viikko. Hanke kestää 2013 vuoden loppuun saakka ja lisätietoa siitä saa Jaanalta ja blogistamme.

* Marras-joulukuun tapahtumia koulukylässämme ovat seuraavat:

ma 26.11. klo 18 neuvottelukunnan kokous (olkaa yhteydessä puheenjohtajaan tai sihteeriin, jos teillä on asioita, joita haluatte neuvottelukunnassa käsiteltävän)

Ke 5.12. Myyjäiset oppilaiden toimintarahaston kartuttamiseksi Kenkäverossa, myös koululaisten musisointia Heidi Simoksen johdolla Kenkäveron myymälässä klo 13.30-16.00.

Pe 14.12. klo 19-22  Pikkujouludisco 3-6lk, myös muut koulut kutsutaan, järjestelyistä vastaa 5-6lk

Su 16.12. klo 18 Kauneimmat Joululaulut –tilaisuus koululla

To 20.12. klo 18.30 Kouluväen Kuusijuhla Kaikki huoltajat, sisarukset, kyläläiset, ukit, mummit, kummit, naapurit tervetuloa perinteiseen joulujuhlaan!

Pe 21.12. klo 8.25-9.00 Todistuksien jako ja lähtö joululomalle, Kouluun tullaan ke 2.1.2013.

 

Vastaa